FLASH

Vala e re e azilit nga Italia është e pashmangshme, numri i azilkërkuesve rritet për 300%

Vala e re e azilit nga Italia është e pashmangshme, numri i azilkërkuesve rritet për 300%

18.04.2023 Itali

Vetëm fundjavën e kaluar, më shumë se 600 njerëz u shpëtuan nga roja bregdetare italiane në Mesdhe nga një anije peshkimi. 

Emigrantët e paligjshëm u kapën nga anijet e marinës italiane dhe agjencisë së mbrojtjes së kufijve të BE-së, Frontex dhe u dërguan në disa porte italiane.

Për të mbështetur financiarisht më mirë rajonet e prekura, qeveria italiane shpalli gjendjen e jashtëzakonshme disa kohë më parë. Roma ndihet e lënë vetëm nga vendet e tjera të BE-së, dhe me të drejtë. Vetëm në tre muajt e parë të këtij viti, numri i emigrantëve që kanë mbërritur në Itali nëpërmjet Mesdheut është rritur me 300 për qind krahasuar me një vit më parë. 

Një raport i Frontex thotë se numri i emigrantëve nga viti i kaluar (330,000) mund të arrihet që në fillim të kësaj vere.

Presidenti rajonal i Siçilisë Renato Schifani flet për një “përmbytje” nga emigrantët. Në këtë sfond, lideri bavarez i EPP Manfred Weber paralajmëron në gazetën “Bild”: “BE është duke ecur në gjumë drejt një krize të re migracioni, megjithëse presioni i migracionit në rritje është i dukshëm.”

Tunizia ka zëvendësuar tani Libinë si vendi më i rëndësishëm tranzit në Afrikën e Veriut. Prandaj Weber kërkon që Brukseli të negociojë një pakt migrimi me Tunisin, të ngjashëm me atë me Turqinë. Bandat e kontrabandistëve duhet të shuhen. Vetëm në periudhën janar-mars të këtij viti, 441 persona që po udhëtonin drejt BE-së me varka të padepërtueshme u mbytën në Detin Mesdhe.

Deon plâtrerie-peinture Sàrl Ndërtimtari Rue des Bains 35, 1205 Genève,
Zvicër
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Bautrocknung-Profi GmbH Ndërtimtari Berliner Allee 35, 30855 Langenhagen,
Gjermani
ISEFERI SH.P.K. Prodhimtari Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë