FLASH

UEFA suspendon gjyqtarin e ndeshjes Milan-Napoli

UEFA suspendon gjyqtarin e ndeshjes Milan-Napoli

14.04.2023 Sport

UEFA thuhet se ka vendosur të heqë gjyqtarin Istvan Kovacs nga ndeshjet evropiane për pjesën e mbetur të këtij sezoni pas punës së tij të diskutueshme në fitoren e Milanit ndaj Napolit në Ligën e Kampionëve.

Përplasja çerekfinale mes dy skuadrave italiane ishte një aferë e tensionuar brenda dhe jashtë fushës, e pa ndihmuar nga një sërë vendimesh përçarëse të marra nga arbitri 38-vjeçar rumun.

Rafael Leao nuk u ndëshkua kur e shkatërroi flamurin nga këndi, Andre-Frank Zambo Anguissa u përjashtua me karton të kuq pasi mori dy të verdhë dhe Kim Min-Jae do të mungoj në çerekfinalen e dytë, pas një kartoni mjaft të butë, që mori shkaku i protestave në fund të takimit.

Milani gjithashtu protestoi për disa penalti jo të akorduara. Madje kapiteni i këtij klubi, Davide Calabria, kishte deklaruar pas ndeshjes se gjyqtari kishte thënë se në disa momente nuk është duke funksionuar VAR-i.

Siç është raportuar nga gazetari italian Luca Cerchione, UEFA ka vendosur që Kovacs nuk do të drejtojë më asnjë ndeshje evropiane për pjesën e mbetur të sezonit si rezultat i punës së tij në fitoren e Milanit ndaj Napolit.

Kovacs kishte drejtuar katër ndeshje të Ligës së Kampionëve këtë sezon përpara ndeshjes Milan-Napoli, përfshirë fitoren 5-2 të Real Madridit ndaj Liverpoolit.

New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Leard d.o.o. Ndërtimtari Temniška ulica 69, 4202 Naklo,
Slloveni
Tanko GP d.o.o. Ndërtimtari Tominceva cesta 24, Kranj, 4000 Kranj,
Slloveni
Deon plâtrerie-peinture Sàrl Ndërtimtari Rue des Bains 35, 1205 Genève,
Zvicër