FLASH

Tym dhe zjarr në një lagje të Hamburgut, evakuohen 140 qytetarë

Tym dhe zjarr në një lagje të Hamburgut, evakuohen 140 qytetarë

09.04.2023 Gjermani

Banorëve në qytetin verior gjerman të Hamburgut u është thënë që të mbyllin dritaret dhe dyert. Nuk dihen ende shkaqet e zjarreve në një magazinë.

Departamenti i zjarrfikësve në qytetin gjerman të Hamburgut lëshoi ​​një paralajmërim të dielën në mëngjes pasi një zjarr i madh nxori tym dhe gazra të rrezikshëm.

Dy magazina në një stacion kamioni në lagjen Rothenburgsort të qytetit ishin në flakë që në orët e para të mëngjesit, sipas mediave gjermane.

Zjarri dhe tymi u klasifikuan si “rrezik ekstrem” dhe njerëzit u evakuuan për shkak të rrjedhjes së gazrave toksike. Transmetuesi publik lokal NDR raportoi se sulfuri i hidrogjenit po rridhte nga vendi, sipas hetimeve fillestare. Zjarrfikësit gjithashtu thuhet se ishin në gjendje të ishin në vendngjarje vetëm me respiratorë.

“Qendra e qytetit të Hamburgut është plotësisht e errët,” tha një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve për agjencinë gjermane të lajmeve DPA, pas raporteve të mëparshme se shtëllungat e tymit po shkonin drejt qendrës.

Shtatë makina zjarrfikëse janë vendosur në vendngjarje për të shuar flakët. Një zëdhënës i policisë i tha Reuters se nuk ishte ende e mundur të vlerësohej plotësisht rreziku i shkaktuar nga zjarri, por shtoi se 140 njerëz ishin evakuuar nga zona.

Zjarri shkakton ndërprerje të trenave
Banorëve të Hamburgut iu tha të mbanin dyert dhe dritaret e tyre të mbyllura dhe iu tha që të fiknin sistemet e ajrit të kondicionuar.

Operatori gjerman hekurudhor Deutsche Bahn tha se kishte mbyllur rrugën midis Hamburgut dhe qytetit të afërt të Büchen për shkak të zjarrit.

Trenat midis Hamburgut dhe Berlinit gjithashtu po devijoheshin dhe mund të përballen me vonesa deri në 60 minuta.

Shërbimet e urgjencës nuk ishin në gjendje të jepnin informacione se çfarë saktësisht po digjej brenda magazinës apo çfarë e shkaktoi zjarrin.

Deon plâtrerie-peinture Sàrl Ndërtimtari Rue des Bains 35, 1205 Genève,
Zvicër
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Bautrocknung-Profi GmbH Ndërtimtari Berliner Allee 35, 30855 Langenhagen,
Gjermani
Leard d.o.o. Ndërtimtari Temniška ulica 69, 4202 Naklo,
Slloveni