FLASH

​Juventusi shpreson t’i kthehen 15 pikët, sonte pritet vendimi

​Juventusi shpreson t’i kthehen 15 pikët, sonte pritet vendimi

19.04.2023 Sport

Juventusi ka arritur tashmë një fitore në apelimin kundër dënimit prej 15 pikësh të Serisë A, me gjykatën që pranoi në mënyrë efektive se ka një mungesë qartësie dhe sugjeroi një gjyq të ri.

Ankesa në Collegio di Garanzia u mbajt sot për tre orë dhe vendimi pritet potencialisht këtë mbrëmje.

Avokatët e Juves po kërkojnë që të revokohet i gjithë dënimi prej 15 pikësh, së bashku me dënimet për drejtorët, përfshirë Fabio Paraticin, tani në Tottenham Hotspur, Andrea Agnelli, Maurizio Arrivabene dhe Federico Cherubini.

Ata u akuzuan për fryrje artificiale të tarifave të transfertave për të rritur fitimet kapitale, përcjellë lajmi.net.

Një shenjë e forcës së pozicionit të Juves është se prokurori i përgjithshëm i sportit, Ugo Taucer pranoi se arsyetimi pas dënimit prej 15 pikësh ka mungesë qartësie në motivimin që duhet vlerësuar dhe rivlerësuar nga një gjykim i ri.

Në fakt, ai po konfirmon vështirësinë e vendosjes së një dënimi kaq të madh për diçka që sinqerisht nuk është shumë e qartë.

Ai gjithashtu pranon se motivimi i dhënë është i pamjaftueshëm për të shpjeguar pse dënimi ishte 15 pikë kur në janar prokurori i FIGC Giuseppe Chinè kërkoi një dënim me nëntë pikë për Juventusin.

Nëse kjo qasje zbatohet nga Collegio di Garanzia, kjo do të revokojë përkohësisht dënimin prej 15 pikësh në tabelën aktuale të Serisë A në pritje të një prove të re.

Leard d.o.o. Ndërtimtari Temniška ulica 69, 4202 Naklo,
Slloveni
Vitamina - Marketing Agency Marketing / Web Srednje Bitnje 72, 4209 Žabnica,
Slloveni
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Tanko GP d.o.o. Ndërtimtari Tominceva cesta 24, Kranj, 4000 Kranj,
Slloveni