FLASH

Hungari, policia ka gjetur 17 emigrantë të fshehur në një kamion pa ajër

Hungari, policia ka gjetur 17 emigrantë të fshehur në një kamion pa ajër

15.04.2023 Diaspora

Policia hungareze gjeti 17 emigrantë të grumbulluar në një hapësirë ​​të mbyllur pa ventilim të duhur kur ndaluan një kamion me targa turke pranë kufirit jugor.

Emigrantët – 16 nga Egjipti dhe një nga Libia – kishin nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor, tha policia në faqen e tyre të internetit, duke shtuar se vetëm veprimet e shpejta pas një njoftimi nga autoritetet rumune u kishin shpëtuar jetën.

Policia tha se ndaloi kamionin të enjten pranë fshatit Kistelek dhe thirri ambulanca për emigrantët dhe ndaloi trafikantin e qenieve njerëzore, një shtetas turk.

Në shkurt, 18 emigrantë afganë u gjetën të vdekur në një kamion të braktisur në një rrugë pranë kryeqytetit bullgar, Sofjes.

Mijëra njerëz që ikin nga lufta dhe varfëria në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Azi bëjnë udhëtimin tokësor nëpër Ballkan për në Evropë. Hungaria kishte ndërtuar një gardh në kufirin e saj jugor me Serbinë, por rruga përmes Hungarisë për në Evropën Perëndimore mbetet një rrugë e njohur për migrantët.

New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Tanko GP d.o.o. Ndërtimtari Tominceva cesta 24, Kranj, 4000 Kranj,
Slloveni
Leard d.o.o. Ndërtimtari Temniška ulica 69, 4202 Naklo,
Slloveni
Bautrocknung-Profi GmbH Ndërtimtari Berliner Allee 35, 30855 Langenhagen,
Gjermani