FLASH

Cili qytet zviceran është më i mirë për të jetuar?

Cili qytet zviceran është më i mirë për të jetuar?

21.06.2023 Zvicër

Po zhvendoseni në Zvicër dhe nuk mund të vendosni mes Bazelit dhe Bernës? Ne shikojmë disa faktorë që duhen marrë parasysh në këto dy qytete, nga popullsia te pagat, qiratë dhe lidhjet ndërkombëtare.

Pavarësisht se janë vetëm një orë largësi me tren, shumë do të argumentojnë se Bazeli dhe Berna janë krejt të ndryshme. Bazeli tërheq banorë ndërkombëtarë me vendndodhjen e tij të përshtatshme: duke jetuar në qytetin kozmopolit, ju jeni në një vend të përkryer për udhëtime të shpeshta si në Gjermani ashtu edhe në Francë – një avantazh i veçantë që Berna nuk mund t’u ofrojë banorëve të saj, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Për më tepër, përveç të qenit vendlindja e askujt tjetër përveç legjendës së tenisit Roger Federer, Basel është gjithashtu një vendbanim ideal për studiuesit dhe artdashësit. Qyteti krenohet me një universitet të shquar, Universitetin prestigjioz të Bazelit, dhe është shtëpia jo vetëm e Art Baselit, por e (gati) 40 muzeve.

Megjithatë, ajo që Bernit i mungon në vendndodhjen gjeografike dhe lidhjet e të famshmëve, ajo ofron në arkitekturë dhe pamje panoramike. Duke shëtitur nëpër Qytetin e Vjetër – një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1983 – nuk do të lodheni kurrë duke parë shatërvanet e shumta të stilit të Rilindjes, ndërtesat me gur ranor dhe gjashtë kilometra arkada, të cilat datojnë nga shekujt 12-15.

Nëse ju pëlqen të shkoni me biçikletë në punë, atëherë Berna mund të jetë e përshtatshme për ju. Në fakt, asnjë qytet tjetër zviceran nuk ka aq shumë stacione biçikletash sa Berna, dhe ju mund të merrni me qira biçikleta të rregullta dhe elektronike me një kosto të ulët – perfekte për udhëtimin tuaj në punë. “Bernerët” njihen gjithashtu si shumë të qetë dhe të afrueshëm, ndërkohë që janë njëkohësisht disa nga ecësit më të ngadaltë të Zvicrës, përcjell tutje albinfo.ch.

Çfarë nuk është për të dashur?

Megjithëse disa pika mund t’i veçojnë ato, të dy qytetet kanë shumë më tepër të përbashkëta sesa mund të pranojnë. Për shembull, të dy flasin gjermanisht, shtrihen përgjatë lumenjve (Rhine dhe Aare), kanë mundësi të ngjashme të natës dhe blerjeve, dhe lidhje të jashtëzakonshme treni për të nisur.

Bazuar në të dhënat që kemi mbledhur nga burime të ndryshme zyrtare, ja si krahasohen këto dy qytete me njëri-tjetrin:

Bazeli

Popullsia: Qyteti i Bazelit ka një popullsi prej rreth 170,000 banorë. Që nga 31 dhjetori 2022, popullsia e kantonit Basel-City (ose Basel-Stadt siç quhet gjithashtu) – kantoni më i dendur i populluar i Zvicrës – krenohet me 204,550 banorë.

Deri më 30 prill 2023, 78,275 banorë të kantonit ishin shtetas të huaj.

Pagat: Sipas zyrës statistikore të kantonit të Basel-City, paga mesatare për burrat (2020) në kanton ishte 7,050 franga dhe për gratë 6,395 franga.

Kantoni i Bazelit është gjithashtu një nga kantonet e pakta zvicerane që ka vendosur një pagë minimale në 21 franga në orë.

Qiratë: Ashtu siç është rasti në shumë qytete të mëdha zvicerane, Bazeli aktualisht po përballet me një mungesë strehimi të përballueshëm pasi kërkesa rritet dhe fituesit mesatarë luftojnë për të përballuar qiratë në qytet.

Një vështrim i shpejtë në apartamentet në faqen e internetit të kantonit tregon se gjuetarët e pronave do të duhet të shpenzojnë rreth 1,480 franga neto për dy dhoma, 1,320 franga neto për tre dhoma në qytet dhe 2,275 franga neto për katër dhoma.

Lidhjet ndërkombëtare: Qyteti i Cyrihut është shtëpia e një prej tre aeroporteve kryesore të Zvicrës, EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, i cili administrohet së bashku nga Zvicra dhe Franca.

Ai gjithashtu ka një numër lidhjesh treni me destinacionet përtej kufirit nëpërmjet Basel Hauptbahnhof, duke çuar udhëtarët në gjashtë qytete në Gjermani, një në Itali, si dhe në Paris dhe Dijon.

Kompanitë ndërkombëtare: Dy kompani të mëdha zvicerane të kujdesit shëndetësor – Roche dhe Novartis – janë të vendosura në Bazel, i cili njihet jozyrtarisht si kryeqyteti farmaceutik i Zvicrës.

Roche punëson 13,6000 njerëz në divizionet e saj kryesore të diagnostikimit dhe farmaceutikës, ndërsa 8,000 njerëz punojnë në faqen e Novartis, të cilës kompania i referohet si “kampus”, përcjell albinfo.ch.

Bernë

Popullsia: Qyteti i Bernës ka një popullsi prej 144,447 banorësh në fund të vitit 2022, i përbërë nga 69,122 burra dhe 75,325 gra. Prej tyre, 35,436 persona ishin rezidentë të huaj.

Në krahasim, kantoni i Bernës numëronte rreth 1,047,473 banorë në fund të vitit 2021, nga të cilët 16.8 për qind ishin banorë të huaj.

Pagat: Sipas një analize të pagave të barabarta nga qyteti i Bernës, paga mesatare mujore për burrat në kanton ishte 7,785 franga dhe për gratë 6,896 franga që nga marsi 2021.

Qiratë: Ngjashëm me Bazelin, gjuetarët e banesave në qytetin e Bernës gjithashtu do të luftojnë për të gjetur strehim të përballueshëm që i përshtaten kritereve të tyre.

Megjithatë, është e mundur të gjesh perlë të çuditshme të fshehur me një çmim të arsyeshëm mujor në Bernë.

Sipas BärnToday, ata që shpresojnë të gjejnë një apartament në qytetin e brendshëm të Bernës do të pritet të paguajnë çmime më të larta se qiramarrësit që janë të gatshëm të bëjnë kompromis për vendndodhjen.

Për shembull, një apartament me 3 dhoma në pjesën e brendshme të qytetit të Bernës do t’ju paguajë 1,692 franga në muaj, ndërsa e njëjta sasi dhomash kushton vetëm 1,025 në Bümpliz-Oberbottigen. E njëjta gjë vlen edhe për apartamentet më të vogla/më të mëdha në brendësi të qytetit kur krahasohen me zonat e tjera jashtë qendrës së Bernës.

Lidhjet ndërkombëtare: Qyteti i Bernës ka një aeroport rajonal, Aeroportin e Bernës ose Regionalflugplatz Bern-Belp, i cili ndodhet në Belp dhe shërbehet nga Helvetic Airways, SkyAlps, Private Wings dhe Lübeck Air.

Ai gjithashtu ka një numër lidhjesh treni me destinacionet përtej kufirit nëpërmjet Bern Hauptbahnhof, duke çuar udhëtarët në gjashtë qytete në Gjermani si dhe në Milano në Itali.

Kompanitë ndërkombëtare: Megjithëse asnjë kompani e njohur ndërkombëtare nuk ka selinë në Bernë, qyteti është shtëpia e disa lojtarëve kryesorë vendas, si Sistemi i Hekurudhave Zvicerane, Banka Kombëtare Zvicerane, kompania farmaceutike dhe logjistike Galenica, firma inxhinierike mekanike Ammann Group dhe RUAG Holding. , e cila është e specializuar në inxhinierinë e hapësirës ajrore dhe industrinë e mbrojtjes.

Bautrocknung-Profi GmbH Ndërtimtari Berliner Allee 35, 30855 Langenhagen,
Gjermani
ISEFERI SH.P.K. Prodhimtari Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Leard d.o.o. Ndërtimtari Temniška ulica 69, 4202 Naklo,
Slloveni
Tanko GP d.o.o. Ndërtimtari Tominceva cesta 24, Kranj, 4000 Kranj,
Slloveni