FLASH

Arsyet e Barcelonës për shkarkimin e Koeman

Arsyet e Barcelonës për shkarkimin e Koeman

28.10.2021 Lajme

Joan Laporta mori vendimin për t’u ndarë me Ronald Koeman të mërkurën mbrëma pasi Barcelona kishte pësuar një tjetër humbje poshtëruese, këtë herë në Vallecas ndaj Rayo Vallecano.

Vendimi, në të vërtetë, kishte marrë një kohë të gjatë. Në shkarkimin e tij ndikuan shumë faktorë.

Rezultatet

Nuk mund të mohohet se rezultatet e Barcelonës këtë sezon kanë qenë të dobëta. Në 13 ndeshje deri më tani, ata kanë fituar pesë, kanë humbur pesë dhe kanë barazuar tre. Ata kanë shënuar vetëm 16 gola dhe kanë pranuar 17, dhe ata ende nuk kanë fituar një ndeshje jashtë fushe.https://central.gjirafa.com/renderer.html?v=1.1

Përshtypja e ekipit

Vallecas pa një Barcelonë të lodhur dhe të pavetëdijshme. Ata patën vetëm një goditje në portë dhe humbën një penallti, duke humbur një ndeshje që gjithmonë dukeshin të ngjarë ta humbnin.

Sistemi

Koeman ka qenë i vendosur në idetë e tij. Ai donte të përdorte një 3-5-2 sezonin e kaluar dhe e bëri këtë, dhe klubi nënshkroi Luuk de Jong për t’i dhënë atij një opsion tjetër në sulm. Disa nga idetë e Koeman u ndeshën me ato të Laportës, i cili dëshiron një 4-3-3.

Marrëdhënia e tij me Laportën

Presidenti dhe trajneri kanë pasur luftën e tyre të fjalëve këtë sezon dhe Laporta i tha hapur Koeman verën e kaluar se ai do të kalonte dy javë duke u përpjekur të gjente dikë që ta zëvendësonte. Ka pasur shumë tensione dhe situata ka qenë e paqëndrueshme.

Liga e Kampionëve në rrezik

Barcelona është e shqetësuar për Ligën e Kampionëve, pasi ka humbur tashmë nga Bayern Munich dhe Benfica. Ata luajnë sërish të martën duke e ditur se duhet të fitojnë për të pasur çdo shans për përparim.

Një trofe i vetëm

Koeman arriti të fitonte një trofe në Camp Nou, duke fituar Copa del Rey sezonin e kaluar, por ata humbën Superkupën e Spanjës dhe La Liga Santander në pjesën e fundit të sezonit të kaluar.

New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhimtari Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Vitamina - Marketing Agency Marketing / Web Srednje Bitnje 72, 4209 Žabnica,
Slloveni
Tanko GP d.o.o. Ndërtimtari Tominceva cesta 24, Kranj, 4000 Kranj,
Slloveni